tisk letáků, vizitek, plakátů
email:
heslo: LOGIN

REGISTRACE
ZASLAT HESLO

Jak dodat podklady pro tisk, aby nevyžadovaly další zásahy a úpravy?

1. Nastavení velikosti dokumentu

Podklady je nutné dodat ve správných rozměrech. U každého z produktů na našem webu je výkres, který udává přesnou specifikaci pro daný formát pro tisk. Je nutné držet se těchto údajů aby výsledný tisk letáků, vizitek a ostatních produktů odpovídal představě zákazníka.

  • Datový formát: velikost dokumentu, tak jak ho potřebujeme obdržet od Vás.
  • Konečný formát: tento rozměr zůstane po ořezání a bude Vám dodán.

Pokud tedy otevřete Váš dokument v grafickém editoru a bude se jednat například o formát A4, měl by být jeho rozměr 212 x 299 mm, a ne 210 x 297 mm což bude jeho rozměr po ořezání.

tisk ořez

otázka Proč nemůžu dodat podklady v rozměru, který je výsledný po ořezání?
Protože veškeré zakázky se z ekonomických důvodů tisknou nejprve na velké archy papíru, které jsou následně rozřezány na jednotlivé letáky, vizitky a podobně. Řezá se vždy celý štos archů a nelze tedy docílit zcela přesného řezu. Proto se nechává 1 milimetr na každé straně dokumentu navíc, který zajistí dostatečnou toleranci při řezu. Grafika musí tedy pokrývat i tuto oblast, aby nedošlo k tomu, že se na některém z krajů objeví nepotištěný bílý proužek. Rozhodně však do této oblasti nesmí zasahovat text a informace, které jsou pro tiskovinu klíčové a které by pak mohly být odříznuty. Z pravidla je dobré se držet s písmem alespň 2mm od konečného formátu.

tisk ořez


2. Písma použitá v souboru

Pokud se nejedná o JPEG a jinou bitmapu, u které není třeba tento aspekt řešit, je nutné před odesláním dat do tisku převést veškerá použitá písma do křivek ( vektorů ). V kvalitních grafických editorech je to zpravidla otázka jednoduchého úkonu, kdy se všechna textová pole označí a povelem převést na křivky ( create outlines ) se stanou z textových polí křivky. To že jsou písma převedená do křivek poznáte snadno tak, že text již nejde označit, zkopírovat a nelze do něj již dopisovat. Pokud tedy dodáváte podklady ve formátu PDF, zkontrolujte v ADOBE READRU ( program pro prohlížení PDF souborů ) zda se dá text označit, a pakliže ano je třeba písma převést.

tisk ořez

tisk ořez

Proč nemůžu dodat PDF podklady s písmem nepřevedeným do křivek?
Protože fontů a jejich variant je na světě tolik, že nelze zaručit, že tisk zpracovávající stroje budou všemi disponovat. Zatímco vektorová grafika je pro stroje jasná a jedná se o soubor bodů a vektorů, písmo ( a obzvláště pak s českou diakritikou ) může strojům značně zamotat hlavu a způsobit potíže, které mají za následek to, že písmo na letáku a tudíž i celý výsledný vzhled bude zcela jiný, než na podkladech pro tisk.


3. Export tiskových dat do formátu PDF

Pokud máte v plánu dodat podklady pro tisk ve formátu PDF, je pro nás důležité obdržet je zaprvé v barevném profilu CMYK a ne RGB, a zároveň ve formátu PDF/X-3:2002. Při dodání podkladů v barevném profilu RGB nemůžeme ručit za dodržení barevné a odstínové shody s podklady. Jak je uvedeno v našich obchodních podmínkách:

"Pokud se bude jednat o objednávky, zakládající se na údajích RGB V tomto případě nelze převzít záruku pokud jde o identitu barvy. Konverze ze širšího prostoru barvy RGB na redukovaný prostor barvy CMYK může vést ke změnám v barvě."

Pokud Vaše podklady obsahují fota a jinou bitmapovou grafiku, nastavte jeich rozlišení při exportu na optimálních 300 DPI, nebo nejméně 150 DPI. Pokud originální použité fotografie dosahují toto rozlišení, zajistí to, že se jejich kvalita pro tisk nesníží. Nepoužívejte v PDF podkladech grafiku s průhledností (gif, png, ...). PDF/X-3:2002 průhlednost nepodporuje.


4. Jaké formáty tiskových dat přijímáme?

Pro hladký průběh objednávky je nutné zaslat podklady ve formátu PDF/X-3:2002 ( v přesné velikosti a s písmy převedenými na křivky ), nebo JPEG ( optimálně v rozlišení 300 DPI ). Taková data jsme schopni velice rychle zpracovat a realizovat jejich tisk.


5. Jaké formáty tiskových dat nepřijímáme?

Nemůžeme akceptovat data v jiných formátech, než je uvedeno výše. Dělají nám především potíže data ve formátu CDR, WORD, ODF a podobně. Je velice složité zajistit profesionálně školené pracovníky na práci se všemi grafickými editory a zároveň financovat softwarové licence. PDF a JPEG formáty jsou editovatelné ve všech kvalitních grafických editorech a zároveň téměř všechny programy pro práci s grafikou umožňují exportovat data do těchto formátů. Podklady v jiných formátech než PDF a JPEG je pro nás složitější a často i nemožné zpracovat a prodlužuje se zároveň termín dodání, například tím, že po našich úpravách musíme vždy odeslat výsledek zákazníkovi ke kontrole, než pustíme samotná data do tisku. Prosíme proto naše zákazníky, aby tento fakt tolerovali a snažili se nám vycházet vstříct.


6. Jaké má být rozvržení a stranová orientace podkladů?

Pokud neobjednáváte pouze jednostranný produkt ( tisk pouze na jednu stranu papíru ), je velmi důležité dodat podklady v podobě, jak je vyobrazeno na obrázku níže. Je nutné držet se jedné z uvedených variant. V opačném případě pravděpodobně dojde k tomu, že budou po tisku titulní a zadní strana produktu špatně orientované ( převrácené, otočené ).

tisk ořez

otázka Proč musím stranovou orientaci podkladů kontrolovat sám?
Primárně nejsou podklady dodané zákazníkem kontrolovány jinak než elektronickým systémem, který dokáže odhalit pouze to, zda jsou obdržené podklady ve správném rozměru. Technicky je nemožné, aby systém poznal orientaci písma a obsahu Vašich podkladů. Kontrolu podkladů provádíme pouze pokud o to zákazník výslovně požádá, což je možnost, kterou lze zaškrtnout při vytváření a odesílání Vaší objednávky do našeho systému prostřednictvím webu www.netprint.cz. Pokud je v objednávce odškrtnuta varianta "Nepožaduji kontrolu dat. Dodám podklady v PDF nebo JPG v přesném rozměru, bez ořezových značek a s veškerými fonty převedenými na vektory, podklady mají správnou orientaci. (bez poplatku)", nejsou podklady kontrolovány jinak než elektronicky. V opačném případě s odškrtnutou variantou "Má data potřebují kontrolu a pravděpodobně úpravy. (+50 CZK bez DPH paušální sazba za základní úpravy rozměrů, převodu fontů na vektory a odstranění ořezových značek. V případě zjištění nutných složitějších úprav, budete informován o jejich rozsahu a ceně)" jsou podklady zkontrolovány naším pracovníkem a o jejich stavu je pak zákazník informován. Pokud podklady vyžadují složitější úpravy, je o jejich rozsahu zákazník předem informovát a je mu předem vykalkulována ceta úkonů s tím spojených.


7. Co mám dělat, když si nevím rady s přípravou dat pro tisk?

Pokud vám grafika není blízká, cítíte nejistotu ohledně výroby a přípravy podkladů, obraťte se na grafické či DTP studio, nebo kontaktujte emailem ( info@netprint.cz ), či telefonicky naše grafické a DTP oddělení ( +420 777 781 016 ). Ceník grafických prací si můžete prohlédnout na našem webu, kde je kdykoliv k dispozici.

tisk - death magnetic rockclub
fandíme rock clubu
DEATH MAGNETIC
WWW.FLASHWEB.CZ
Výroba flash bannerů, animací
a webových stránek
NETPRINT.cz Kunešova 496, 344 01 Domažlice, IČ: 74560361, DIČ: CZ8005291767, email: info@netprint.cz © copyright Netprint.cz , all content is under copyright of netprint.cz Valid XHTML 1.0 Transitional
HOMEOBCHODNÍ PODMÍNKYSLOVNÍČEK POJMŮCENÍK GRAFICKÝCH SLUŽEBKONTAKTYFAQ / ČASTO KLADENÉ DOTAZYNAPIŠTE NÁM